Povedená čtyřicítka!!!

03.10.2015 | Autor: Zbyněk Jurča

První říjnová sobota roku 2015 proběhla ve znamení oslav 40. výročí založení badmintonového oddílu v Lanškrouně. Oslavy jsme zahájili stylově a to hned ráno v devět hodin v tělocvičně na Střelnici, kde bylo připravené malé občerstvení a hlavně ti co dorazili ve sportovním oblečení si mohli připomenout, jak vlastně chutná hra zvaná badminton v závodní podobě na kurtě a přes síť. Myslím, že někteří opravdu dlouho raketu v tělocvičně nedrželi. Třeba duo Ko-Ko, tedy Kolembus - Kostelecký, ti už opravdu spolu při hře nebyli dlouho viděni. Takže kdo ráno dorazil, třeba se i jen podívat a ochutnat kávu a domácí bábovku, měl jedinečnou příležitost vidět staré lanškrounské pardy předvádět své umění. K vidění zde byl třeba i legendární mix Krňávek - Matějková nebo čtyřhra Matějková - Snítilová. (Záměrně zde používám dívčí jména dam, aby bylo hned všem jasno :)) Nesmím zapomenout na ostatní skvělé plejery Miloše Beneše ml., Jirku Dajčara, Libora Kramoliše, Zbyňka Jurču, Honzu Kotoučka, Pavla Bosáka a na závěr si plácnul i později dorazivší Milan Maixner. Velkou radost nám udělali vrchní městští radní panové Radim Vetchý a Bohumil Bernášek, kteří přijali naše pozvání a po tom, co byli dekorování našimi výročními tričky, neváhali a se zaujetím si s námi zahráli a na vlastní kůži tak zjistili, co to ten badminton vlastně je a že spocené tričko je u této hry raz-dva. Na kurtech se objevili i naši stávající svěřenci Honza Dajčar, Honza Kostelecký nejm., Honza Blažek, Verča Veselá, Nicole Pazderková a Tomík Jurča, kteří využili příležitosti a sehráli několik přátelských zápasů. O proběhnutí po kurtě se nenechaly připravit ani pořádající dámy Martina Kostelecká, Blanka Jandová a Monika Dajčarová. Připomenout si badminton na kurtě dorazili ještě nedávno hrající Míša Šemberová a Adam Chrobák. Slavilo se nejen na kurtech, ale i v hledišti u bábovky. Podívat se a popovídat si přišli a přijeli pan Ladislav Maixner, Tonda Kotouček st., ale i z daleké Prahy dorazivší manželé Martina a Milan Maixnerovi. Celé dopoledne tak proběhlo v milé a přátelské atmosféře a o úsměvy na tvářich účastníků nebyla nouze.
Hlavní společenské setkání nás teprve čekalo. Od 17:00 jsme měli rezervovánu restauraci U Pastýře a tam se mělo udít gró celého setkání. Byl jsem opravdu zvědavý kolik badmintonistů dorazí. Trochu jsem z toho měl i obavy, protože pozvání jsem psal a zpětné vazby jsem měl od bezmála sedmdesáti lidí. Prostě měla to být taková malá, nebo spíš střední, pro někoho možná i velká svatba :)) Nakonec se nás sešlo padesát. Akorát. 
Po uplynutí akademické půlhodinky jsem si jako hlavní organizátor vzal slovo, přivítal jsem všechny účastníky, poděkoval jsem všem, kteří se podíleli na založení oddílu a také všem, kteří v minulosti oddíl vedli a táhli. Zároveň jsem přivítal pana starostu Mgr. Radima Vetchého, který nejenže ráno spotil tričko v tělocvičně, ale přišel mezi nás i odpoledne. Po úvodním slovu pana starosty jsem se k mému milému překvapení stal takovým malým moderátorem večera. Na začátek jsem požádal pana Ladislava Maixnera, aby všem vylíčil, jak a kde vznikla myšlenka založení badmintonového oddílu v Lanškrouně. A opravdu zábavná a úsměvná historka v jeho podání, strhla lavinu různých dalších historek a připomínek událostí z doby minulé. Hlásili se jednotliví účastníci a s úsměvem na tváři vzpomínali na badmintonové dění, které je dnes již historií. Připomněli jsme si i úspěchy, kterých lanškrounský badminton dosáhl v minulosti, kdy lanškrounští hráči okupovali první příčky národních žebříčků v juniorských kategoriích, reprezentovali tehdy ještě ČSFR, byli oporami prvoligových týmů, působili v zahraničních ligách a účastili se evropských i světových šampionátů a obdoby ligy mistrů v badmintonu. Na závěr tohoto společného úvodního slova předal pan Maixner původní pohár s podstavcem pro vítěze každoročního oddílového turnaje Blance Jandové, stávající předsedkyni oddílu. Právo na tento pohár si totiž vybojoval naposledy Tomáš Maixner v roce 1989 a od té doby až do teď ho "museli" u Maixnerů oprašovat :)) Tradice turnaje byla totiž na nějakou dobu přerušena a přestože se později o přeborníka oddílu zase hrát začalo, na pohár se zapomnělo. Na podstavci poháru jsou zvěčněni vítězové od založení oddílu až do zmíněného revolučního roku 1989. Nezbývá než tradici obnovit a pokračovat v ní. 
Pak již následovala volná zábava, prohlíželi se staré fotky, vzpomínalo se ......

Badminton je fajn hra, je to individuální sport, nesmírně technicky a fyzicky náročný sport, který formuje a vytváří individuality a zároveň lidi spojuje a učí je týmové spolupráci.
A lanškrounský badminton je toho důkazem! 

Děkuji všem, kteří na oslavu dorazili. Pro mě to bylo opravdu příjemné a milé setkání. Moc rád jsem Vás všechny viděl!

Zase někdy nashledanou.

Kosťa

Fotografie v galerii